blog-post_629

Od czasu do czasu doświadczamy emocjonalnych, mentalnych, społecznych lub duchowych zagadek. Niektóre z tych problemów powodują chwilowe osłabienie, a inne mogą powodować problemy zdrowotne przez całe życie. Psychospołeczne problemy zdrowotne mogą być rozwiązywane przez wiele rodzajów specjalistów zdrowia psychicznego. Podczas tej lekcji omówimy role dwóch z nich: psychologów i psychiatrów.

Rola psychologa

Psycholog to świetnie wyszkolony i wykształcony profesjonalista, który ocenia i pomaga ludziom z niszczącymi myślami, emocjami, uczuciami i zachowaniami. Psycholodzy zazwyczaj posiadają wyższe stopnie naukowe, takie jak Ph.D., Psy.D. lub Ed.D. Jeśli ktoś jest zły, przygnębiony, zestresowany lub niespokojny z jakiegokolwiek powodu, może porozmawiać z psychologiem. Psycholodzy wykraczają poza zwykłą grę słowną, ponieważ nienawidzisz swojego szefa. Mogą pomóc w zaburzeniach emocjonalnych spowodowanych ciężką chorobą lub w leczeniu uzależnień lub uzależnień

Psychologowie używają wielu różnych ocen, aby uzyskać pełny obraz swoich mocnych i słabych stron oraz tego, na czym polega problem, aby pomóc w określeniu najlepszego sposobu pomocy. Oceny te obejmują:

  • Testy osobowości, używając czegoś w rodzaju kwestionariusza.
  • Egzaminy Aptitude, takie jak sprawdzanie umiejętności czytania przez dziecko.
  • Wywiad kliniczny, który jest jak test na żywo, podczas którego psycholog rozmawia z tobą, aby ustalić, w jaki sposób rozumujesz i myślisz w oparciu o rozmowę. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że to się dzieje, ale tak jest! To dlatego nie mam żadnych przyjaciół, którzy są psychologami – są jak magowie umysłu.
  • I, oczywiście, mogą przeprowadzać wywiady ze wszystkimi członkami rodziny, współpracownikami, za pisemną zgodą pacjenta, aby dojść do sedna tego, co się dzieje.

Gdy psycholodzy ocenią sytuację i ustalą problem, wykorzystują strategie opracowane na podstawie wieloletnich badań i dowodów, które pomogą pacjentowi wrócić na właściwe tory. Niektóre problemy są rozwiązywane za pomocą psychoterapii, a.k.a. terapii rozmów. W rzeczywistości istnieje więcej niż jedna forma tego, a psychologowie dostosują strategię, której używają, w oparciu o to, co według nich jest najlepsze w wyjątkowej sytuacji. Na przykład mogą zdecydować, że terapia grupowa jest najlepszym podejściem do danej sytuacji.

Ale są chwile, kiedy sama terapia rozmowa nie poradzi sobie z poważną sytuacją. Dlatego terapia i leczenie są używane razem, aby pomóc człowiekowi żyć lepiej. Często zdarza się, że psycholog współpracuje bezpośrednio z lekarzem, aby opracować odpowiedni plan leczenia. Chociaż istnieją psycholodzy, którzy mają zdolność prawną do przepisywania leków, większość nie.